Головне
Головна / Глава УГКЦ в соборі / Глава УГКЦ у Страсний четвер: «Христове священство є священством не панування, а служіння!»

Глава УГКЦ у Страсний четвер: «Христове священство є священством не панування, а служіння!»

Ісус сьогодні пояснив нам, що Його священство не є людським, бо воно кардинально відрізняється від усіх тих видів служіння, які людина приносила Богові до цього моменту. Це новозавітне Христове священство відрізняється від старозавітного.

C01602C3-209E-4D23-81E5-0C150C822C27

Адже старі види священства були служінням людини стосовно Бога, а Його священство, як Сина Божого, є цілковито інше — це священство Бога, служіння Господа стосовно людини. Ось до кого, до чого Він покликає сьогодні священиків Нового Завіту, священнослужителів, які беруть участь у священстві Ісуса Христа.
На цьому наголосив Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав після здійснення ним Чину вмивання ніг священикам у Страсний четвер, 5 квітня, у Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві. Перед цим Блаженніший Святослав очолив Чин освячення антимінсів і мира.

“У цей Страсний четвер Христова Церква звершує пам’ять Тайної вечері. Очевидно, що ця вечеря називалася так не через те, що була таємничою, підпільною або ж прихованою. Ця вечеря була таїнственною, на якій Ісус Христос відкрив усі таємниці своєї Божественної особи своїм учням та зробив їх причасниками таємниці Сина Божого, який іде на добровільні страждання”, — такими словами звернувся до присутніх Предстоятель УГКЦ на початку своєї проповіді.
“На цій Тайній вечері ми бачили присутнього між нами нашого Спасителя. Він свого часу казав своїм учням: “Я так бажав спожити з вами цю Пасху!” А зараз у нашому Патріаршому соборі Спаситель запросив усіх нас до пасхальної Тайної вечері, бо Він так хотів з нами спожити свою Пасху. Він так хотів бути з нами тепер, втаємничити нас у своє дивне діло пониження, діло страстей, розп’яття й смерті, а відтак ввести нас у Воскресіння”, — додав Глава Церкви.
За його словами, Тайна вечеря своїм кульмінаційним моментом мала споживання пасхального Агнця. Проте пасхальним Агнцем, якого ми сьогодні принесли в жертву, був Ісус Христос, бо Він накормив нас своїм Тілом, напоїв своєю Кров’ю і повів за собою у вічну Пасху від смерті до життя, від землі до небес. Однак на Тайній вечері Спаситель встановлює ще одне таїнство — Священства. Навыть більше, Він об’являє себе найвищим священиком — Первосвящеником Христової Церкви.
“Ісус Христос, відкриваючи нам сьогодні зміст свого божественного священства, показав нам три символи. Перед початком Літургії ми освятили антимінси, тобто престоли, на яких у різних куточках земної кулі наші священики будуть звершувати безкровну жертву, бо Він сам у своєму тілі є престолом. На цьому престолі ми принесли Його Тіло і Кров у жертву Небесному Отцеві на відпущення гріхів, бо Він сам себе приніс у жертву. Відтак ми освятили миро під час Божественній Літургії, яким буде подаватися Святий Дух Божому народові; миро, яким у Старому Заповіті помазувалися царі, пророки і священики. Воно також пояснює нам ім’я Спасителя нашого, тому що “Христос” означає “помазаник Божий”, — розповідає Глава Церкви.
“Він сьогодні об’явив нам своє помазання, яке він отримав від Отця Святим Духом ще перед сотворенням світу. Тобто він є священик згідно престолу, на якому були принесені святі жертви. Ба більше, Він сам є жертвою, яка там звершується, і Він є Той, який її приносить. А на завершення, щоб підсумувати все те, що Христос хотів нам сьогодні сказати, — Він умив нам ноги. Він показав служіння Бога людині, яка постійно буде почувати себе перед Богом нечистою. Однак Він у своєму служінні хоче постійно нас омивати, освячувати, прощати, кормити та спасати, чи, зрештою, завести до свого Небесного Отця і дарувати нам вічне життя”, — пояснює очільник УГКЦ.
На його думку, ми деколи втомлюємося перепрошувати Всевишнього за наші гріхи, але Він ніколи не втомлюється нас прощати.
“Я сьогодні хочу привітати усіх наших священиків, дорогих співбратів у Христовому священстві. Дивний дар ми отримали. Апостол Павло, коли роздумував над даром священства самого Бога, який Він дав людині, говорив, що ми цей дар носимо, мов у глиняних посудинах. Наша людська природа, наша гріховність і слабкість є саме цією глиняною посудиною, яка часто розбивається та дає тріщини… Проте за своїм великим милосердям, своєю милостю, Небесний Отець хотів саме в нас вкласти своє Божественне священство та зробити вас причасниками вічного священства”, — зазначив Блаженніший Святослав.
Глава Церкви попросив усіх священнослужителів плекати цей великий дар, адже Христос через них хоче послужити усім людям. “Христове священство є священством не панування, а служіння! Він нам казав, що учень не більший від свого учителя, а посланий — не більший від того, хто послав його. Він дав вам приклад, що як Христос умивав ноги, щоб так і ви вмивали ноги одне одному. Умивайте ноги нашим людям, обтирайте їхню нечистоту, стягайте їхні рани. Живіть їх Тілом і Кров’ю нашого Спасителя, бо вашими руками Христос хоче торкнутися ран і болів, навіть, можливо, у час втоми і непевностей нашого народу. Нехай Він допоможе кожному з нас ревно і вірно служити, як служили Йому апостоли, бо єпископи — це є наслідники апостолів, яких Христос тепер посилає у світ робити учнями всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!” — підкреслив Предстоятель УГКЦ.

З вітальним словом Блаженніший Святослав звернувся і до семінаристів: “Господь кличе вас до важливої місії. Можливо, ми сьогодні цього не знаємо і вповні не можемо збагнути, але не ви Його вибрали, але Він вибрав вас! Всевишній хоче вас освячувати в істині та бажає зробити вас служителями Церкви третього тисячоліття!” — зауважив Глава Церкви.
Наостанок він побажав усім блаженної Пасхи Господньої, в яку веде, запрошує та кличе нас Спаситель. Ба більше, увійти в це пасхальне таїнство для того, щоб відчути себе улюбленими Божими людьми, а також прийняти те служіння, яке Христос через Церкву та священиків хоче звершити для всіх.
Департамент інформації УГКЦ

Scroll To Top